ZILUPE

Tālr. +371 28656530, Zilupe

 

Zilupe ir pilsēta Latvijas galējos austrumos, 3 km no Krievijas robežas, vienīgā Latvijas pilsēta, kas atrodas starp 28. un 29.austrumu meridiānu. Zilupe sāka veidoties ap 1900.g. paralēli Ventspils- Maskavas – Ribinskas dzelzceļa būvniecībai. Dzelzceļa staciju izbūvēja uz bijušā barona Rozena zemes pie Rivcānu sādžas, tāpēc staciju sākumā sauca par Rozenovu. Te uz dzīvi apmetās strādnieki, kalpotāji, tirgotāji. Stacijas tuvums nemitīgi veicināja apdzīvotās vietas straujo izaugsmi. Ciemats drīz vien kļuva par miestu, kurā  dzīvoja lielākoties ebreji. Rozenovu par Zilupi oficiāli pārdēvēja 1920.gadā. Te izvietoja robežapsardzības garnizonu, muitnīcu, atvēra maiņas punktus. 1931.gada 9. jūnijā Zilupei piešķirts pilsētas statuss. Tobrīd tirdzniecības, rūpniecības un amatniecības uzņēmumu skaits tajā sasniedza 73,valsts un sabiedrisko iestāžu - 28. Depo plašajā ēkā remontēja lokomotīves un vagonus, bija uzcelts ūdenstornis un sūkņu stacija. Bija atvērtas katoļu, luterāņu un pareizticīgo baznīcas, ebreju sinagoga, baptistu lūgšanu nams.

1938.gadā apstiprināts Zilupes ģerbonis.

Tajā iekļauta robežpilsētas ideja - zelta sarkanā krāsā veidots vairogs ar atslēgu vidū: ja jau Zilupe ir pie robežas ‘lai tad arī kļūst par atslēgu visai Latvijai.

1950. gadā izveidoja Zilupes rajonu. Tā pastāvēšanas desmit gados uzceltas ļoti daudzas ēkas. Pēc rajona likvidēšanas 1959.gada 1. decembrī rosība Zilupē manāmi saplaka..

1989.gada 18.novembrī sarkanbaltsarkanie karogi pacelti pie pilsētas domes un pie dzelzceļa stacijas. 1992.gadā izveidota robežsardzes rota, ierīkoti muitas kontrolpunkti Zilupes stacijā un Terehovā.

Šobrīd Zilupē tu vari ielūkoties dažādu laikmetu sakrālajās mākslas vērtībās, pakavēties dzelzceļa stacijā, vērot robežsardzes un muitas darbinieku rosību, sajust robežpilsētas savdabīgo auru. Ir iespēja iepazīt Latgales Cinevillu - sakoptu mazpilsētas un tās lauku apkaimes dabisko, civilizācijas neskarto ainavu, ko ir novērtējuši daudzi latviešu kinomatogrāfisti. Noteikti iegriezieties arī mūsu apskates saimniecībās! Nenožēlosiet!